Dieta a przykry zapach z ust


dieta a przykry zapach z ust Przyczyny przykrego zapachu z ust mogą być różnorodne, jedną z nich może być nieodpowiednie odżywianie. Jeżeli lekarz wykluczy inne przyczyny, przyjrzyjcie się swojej diecie.

Często przyczyną tej dolegliwości są schorzenia przewodu pokarmowego wymagające przestrzegania diety, np. choroba wrzodowa, refluks, zapalenie żołądka, schorzenia wątroby lub trzustki, nietolerancja niektórych produktów, zaparcia i długie zaleganie pokarmu w żołądku. Nieprzestrzeganie diety w tych chorobach może nasilać przykry zapach z ust.

Niedostateczne trawienie powoduje nasilenie procesów gnilnych. Starajmy się jeść regularne posiłki w małych ilościach – przejadanie się utrudnia trawienie, może też powodować cofanie się treści żołądkowej do przełyku co skutkuje pojawieniem się nieprzyjemnego zapachu.

Unikajmy nadmiaru cukrów w diecie, które są pożywką dla bakterii w jamie ustnej a także mogą sprzyjać rozwojowi grzybicy przewodu pokarmowego.

Równie szkodliwe jest głodzenie się i stosowanie nieracjonalnych diet np. odchudzających, dostarczających składników odżywczych w nieodpowiednich ilościach i proporcjach (często opartych na jednym rodzaju produktów). Nadmiar węglowodanów, białek lub tłuszczów (przy częstym w dietach alternatywnych niedoborze innych składników odżywczych i energii) zaburza procesy metaboliczne, może doprowadzić np. do kwasicy ketonowej powodującej zapach z ust porównywany do zapachu sfermentowanych owoców.

W zdrowym organizmie zachodzi równowaga kwasowo-zasadowa, która może być zachwiana m.in. przez złą dietę. Zakwaszeniu organizmu sprzyja nadmiar produktów takich jak mięso i wędliny, cukier, słodziki, biała mąka, kawa i herbata, alkohol. Nie trzeba całkowicie rezygnować z tych produktów, tylko równoważyć je dużą ilością produktów zasadotwórczych - głównie warzyw (zwłaszcza zielonych) i owoców.

Dieta może wpływać na zapach z ust również w sposób bardziej oczywisty – w wyniku spożywania produktów zawierających dużo związków lotnych o intensywnym zapachu, takich jak czosnek, cebula, ostre przyprawy, kawa. Oczywiście wystarczy wtedy ograniczyć spożywanie tych produktów np. przed ważnymi spotkaniami.

Doraźnym sposobem na zwalczenie nieprzyjemnego zapachu mogą być świeże zioła jak natka pietruszki, bazylia, mięta. Można je dodać do potrawy lub żuć świeże liście po spożyciu potrawy powodującej nieprzyjemny zapach, np. dania z czosnkiem.

powrót do spisu artykułów